Jak walczyć ze zniechęceniem w samodzielnej nauce języka?

0
52
4.5/5 - (2 votes)

Nawet najbardziej zaangażowane w naukę języka osoby może dopaść chwila zwątpienia. Co zrobić w takim wypadku? Mamy dla Ciebie plan działania, dzięki któremu pokonasz zniechęcenie, a powrót do nauki przestanie Cię przerażać!

Łatwiej wrócić niż zacząć!

Samodzielna nauka języka jest możliwa i może dawać świetne rezultaty. Jednak nawet najbardziej zaangażowane osoby od czasu do czasu dopada zniechęcenie. Może nagromadzenie materiałów okazało się przytłaczające, a może trudno Ci zmobilizować się do nauki po przerwie? Nieważne, zniechęcenie to zniechęcenie. Musisz jednak wiedzieć, że powrót do nauki jest znacznie łatwiejszy niż rozpoczęcie od zera. Wobec tego, jak pokonać zniechęcenie do nauki języka?

Aby Cię zachęcić, mamy dla Ciebie ciekawy fakt. Otóż podczas nauki np. nowego słówka powstają połączenia między komórkami nerwowymi. Wówczas informację swobodnie przepływają przez synapsy. Wówczas mowa o tym, że dana informacja została zapamiętana. Ale kiedy uczysz się czegoś po przerwie, sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ połączenia międzykomórkowe nie znikają. Właśnie dlatego nauka danej rzeczy za drugim razem jest łatwiejsza, bo mózg nie musi tworzyć nowych połączeń.

Przygotuj się na przerwy w nauce języka

Są one nieuniknione! Właśnie dlatego klasyczna definicja systematyczności nie ma tu racji bytu. Zamiast kurczowo się jej trzymać, zaplanuj, co będziesz robić w chwilach, kiedy nauka języka w standardowej formie nie będzie możliwa. Przykładowo podczas choroby warto słuchać muzyki, czy nagrań po angielsku. W ciągu wakacji staraj się jak najwięcej mówić w języku obcym. Kiedy brakuje Ci czasu na inne formy nauki, możesz także przez chwilę przeglądać fiszki przed snem.

Daj sobie czas na powrót do starego rytmu

Po powrocie do nauki po przerwie nie możesz od siebie wymagać formy sprzed przerwy. Pozwól sobie na rozgrzewkę! Początkowo zrezygnuj z bardzo trudnych ćwiczeń i nauki nowych materiałów, a zacznij od powtórki. Sprawdź ostatnie słówka, zagadnienia czy przesłuchaj ostatnią lekcję z kursu. Tak unikniesz zniechęcenia!

Znajdź coś, co lubisz w nauce

Mamy tu na myśli metodę, która uczyni naukę języka przyjemniejszą i pozwoli Ci pozbyć się niechęci. Powinna ona trenować najpotrzebniejszą Ci umiejętność, zapewniać poczucie bezpieczeństwa oraz sprzyjać nauce w zakresie czasu, który najbardziej Ci odpowiada. Jeden ze sposobów nauki języka, który spełnia te warunki to Metoda Aktywnego Mówienia.

Aktywny Angielski to nowoczesny kurs online, który całkowicie zmienia sposób nauki języków. Dzięki zastosowaniu Metody Aktywnego Mówienia, już w 15 minut dziennie można nauczyć się mówić po angielsku płynniej i bardziej samodzielnie niż w trakcie tradycyjnych, godzinnych lekcji w szkole językowej. Odchodzi on od klasycznych, często mało skutecznych metod. Zapomnij o drogich nauczycielach, żmudnym zapamiętywaniu słówek i przestarzałych podręcznikach. Z Aktywnym Angielskim uczysz się w domowym zaciszu, z naciskiem na rzeczywiste użycie języka. 

Artykuł Sponsorowany